تاریخچه دانشگاه گیلان..

دانشگاه گیلان در سال ۱۳۵۳ با  تصویب شورای گسترش آموزش عالی در چارچوب قرارداد بین دولتهای ایران و آلمان غربی سابق تاسیس شد. با توجه به اینکه مدرسه عالی بازرگانی رشت و مدرسه عالی مدیریت لاهیجان از سال 1346 در استان گیلان فعال بودند در سال 1355 غیرفعال و کلیه فعالیت های آنان به دانشگاه گیلان منتقل شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه گیلان بطور مستقل و بدون وابستگی به آلمان، فعالیتهای آموزشی خود را در ۸ رشته تحصیلی و با حدود ۵۰۰ دانشجو از سرگرفت و با رشد و گسترش آموزش عالی در کشور، دانشکده های علوم پایه ، فنی،علوم کشاورزی،علوم انسانی و پزشکی ساخته شد و پس از آن نیز دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده منابع طبیعی و معماری و هنر تاسیس شدند.

این دانشگاه در حال حاضر با 14 دانشکده و یک واحد پردیس و دو پژوهشکده ( حوضه دریای کاسپین و گیلان شناسی) با بیش از 600 عضو هیأت علمی، حدود 500 کارمند و بالغ بر 18 هزار دانشجو و به عنوان بزرگترین مراکز آموزش عالی در منطقه شمال کشور مشغول به فعالیت های آموزشی و پژوهشی است و سالانه حدود 4500 نفر دانشجو را در 326 رشته – گرایش در مقاطع تحصیلی(کارشناسی با 58 رشته گرایش)، (کارشناسی ارشد با 188 رشته گرایش) و (دکتری با 80 رشته گرایش) برای دوره های روزانه ، شبانه ، پردیس و مجازی پذیرش می نماید و این دانشگاه با اعضای اتحادیه دانشگاه های دولتی کشور های حاشیه دریای خزر ، برخی از دانشگاه های کشورهای جنوب شرق آسیا و اتحادیه اروپا ارتباطات علمی و تبادل استاد و دانشجو دارد.

 قرار گرفتن در جمع دانشگاه های برتر سه نظام بین المللی و رتبه بندی جهانی تایمز ،لیدن، شانگهای و دسته دانشگاه های یک درصد برتر دنیا و ده دانشگاه برتر جامع کشور جزئی از توانمندی های دانشگاه گیلان است.

تاریخچه جامع معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

تاریخچه جامع معاونت پژوهش و فناوری

تاریخچه جامع معاونت دانشجویی

تاریخچه جامع معاونت فرهنگی و اجتماعی

تاریخچه جامع معاونت اداری مالی و مدیریت منابع

تاریخچه جامع دانشکده ادبیات و علوم انسانی

تاریخچه جامع دانشکده فنی

تاریخچه جامع دانشکده علوم پایه

تاریخچه جامع دانشکده معماری و هنر

تاریخچه جامع دانشکده علوم کشاورزی

تاریخچه جامع دانشکده علوم ریاضی

تاریخچه جامع دانشکده مهندسی مکانیک

تاریخچه جامع دانشکده منابع طبیعی

تاریخچه جامع دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

تاریخچه جامع پردیس دانشگاهی

تاریخچه جامع دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان